Russian English French צור קשר פורום הרשמה המסגר 55 תל אביב,
טלפון: 03-5621521
ראיון עם יו"ר חרות, מיכאל קליינר, על רקע קבלת מפת הדרכים
2003-05-26
אתמול אימצה ממשלת שרון את מפת הדרכים. אתה מופתע?
לא. לא היו לנו שום ציפיות מהממשלה הזו ומהמפלגות המרכיבות אותה, ומבחינתנו מה שקרה אתמול, רק מצדיק את העובדה שחרות הלכה לבד לבחירות.
אבל האיחוד הלאומי והמפד"ל ואפילו כמה משרי הליכוד דווקא הצביעו נגד.
אין להצבעה נגד שום משמעות, אם השרים האלה נשארים בממשלה. ע"פ חוק האחריות המשותפת הם אחראים למדיניות הממשלה ולהחלטה הזו, אלא אם כן הם קמים ומתפטרים, כפי שעשה בני בגין אחרי הסכמי חברון.
ומפקירים את הזירה למפלגת העבודה?
כשמתקבלת החלטה כל כך חסרת תקדים: חלוקת הארץ, מסירת הגולן, אפילו הכרה עקרונית בזכות השיבה, מה זה משנה אם היא מתקבלת ע"י ממשלה עם העבודה או בלי העבודה? מבחינה מסויימת הרבה יותר חמור שהגושפנקא הזו ניתנת ע"י ממשלה שהאיחוד הלאומי והמפד"ל שותפים לה.

אז אתה חושב שצריך לחזור על התסריט הרגיל והמוכר של הפלת ממשלת ימין?
אני יודע שכל יום ששרון ממשיך לכהן כראש ממשלה הוא יום מזיק. שרון פחות מכל אדם אחר יכול לבוא לבוש כדי להוריד אותו מהעץ של המדינה הפלשתינית. הוא הרי זה שדחף את בוש לכיוון הזה. רק אחרי נאום שרון בלטרון, בו דיבר על חזון המדינה הפלשתינית, התחיל בוש לדבר על חזון שתי המדינות. ישראל זקוקה בדחיפות לראש ממשלה שיוכל לבוא לבוש ולומר לו: נכון, שרון התחייב, אבל מימוש ההתחייבות פרושו חורבן מדינת ישראל ולכן צריכים לחפש כיוונים אחרים.
למה באמת אתה רואה בהחלטה הזו צעד כל כך מסוכן ועל סמך מה אתה אומר שהיא כוללת גם נסיגה מרמת הגולן והכרה בזכות השיבה, הרי היא התקבלה עם 14 הסתייגויות?
מה שעצוב הוא שהציבור וחלק גדול מהפוליטיקאים לא עיינו מעולם במפת הדרכים. מפת הדרכים כוללת, בין היתר, את היוזמה הסעודית שמדברת על נסיגה לגבולות 67 גם מהגולן ואת זכות השיבה. להסתייגויות אין שום משמעות. הן אפילו לו במעמד של מכתב לוואי, והאמריקאים לא הכניסו לתוכנית אפילו הסתייגות אחת. ברור שכל נסיון לשינוי התוכנית ייתקל בהתנגדות של כל הצדדים האחרים: הערבים, האירופים וכד'.
אבל לו היו מקבלים את ההסתייגויות, התוכנית היתה מקובלת עליך?
ודאי שלא. היא עדיין מדברת על מדינה פלשתינית שאם תקום תסכן את קיומה של ישראל, ותהפוך את החיים כאן לבלתי אפשריים.
אתה באמת חושב שהקמת מדינה פלשתינית בחלק משטחי יש"ע, ללא צבא, עם גדר ובלי שליטה בגבולות, תסכן את ישראל? אתה לא קצת מגזים?
כבר היום לרשות הפלשתינית יש צבא שהופך את החיים בישראל בלתי אפשריים ופוגע אנושות בכלכלה שלנו. נאיבי לחשוב שאם תקום מדינה פלשתינית היא תהיה המדינה היחידה בעולם שלא שולטת בגבולותיה, לא שולטת במרחב האווירי שלה, אין לה צבא, ואסור לה לקיים בריתות צבאיות ומדיניות עם מדינות אחרות. אני לא מגזים בכלל. מדינה פלשתינית בשטחי יש"ע תהיה קרש קפיצה לכל ישראל, בדיוק לפי תוכנית השלבים של האמנה הפלשתינית. היא תפעל בשילוב של טרור ולחץ דמוגרפי באמצעות ערביי ישראל למיטוטה של ישראל.

אז מה אתה מציע עכשיו, איך נחלצים מהסכנה הזו?
קודם כל צריך להפעיל לחץ על האיחוד הלאומי והמפד"ל לפרוש מהממשלה. צריכה להיות התקוממות עממית נגד אימוץ התוכנית במטרה להפיל את הממשלה ולהגיע לבחירות כדי שהעם יבחר ממשלה חדשה, שיהיה לה סיכוי לחלץ אותנו מהשלכות ההחלטה האומללה שהתקבלה ע"י ממשלת שרון.
אני מסתכלת בליכוד ובשרי הליכוד והאמת שאני לא מזהה שום דמות שיכולה להנהיג למצב חדש כזה. מי המועמד שלך, נתניהו, שנמנע בהצבעה, עוזי לנדאו שהצביע נגד אבל אין לו סיכוי להבחר? ליברמן?
אף אחד מהאנשים האלה שחושב שהוא יכול להשאר בממשלה שקורעת את ארץ ישראל, אינו ראוי להנהיג. מנהיג צריך להיות בעל עמוד שדרה מוסרי ואידיאולוגי. אני חושב שזו טעות להתרכז במציאת מנהיג לליכוד. אני חושש שכל גורם אחר שייבחר בליכוד במקום שרון לא יהיה טוב ממנו בהרבה. הליכוד זז עם השנים שמאלה. בבחירות האחרונות הוא ספח אליו הרבה מאוד אלמנטים שבסך הכל רצו להיות על עגלת המנצחים אבל הם רחוקים ממשנת ז'בוטינסקי ומהרעיונות של ארץ ישראל. לכן, לדעתי, צריך להתרכז ביצירת כוח ימני אמיתי בכנסת שיתן לליכוד קונטרה ו"ימריץ" אותו ימינה.שם:

נושא:

דואר אלקטרוני:

תוכן:

check here, please (spamprotection)עמוד הבית
עלינו
חדשות
מצע
בחירות
סניפים
דעות
הסטוריה
אישים
ארכיון