Russian English French צור קשר פורום הרשמה המסגר 55 תל אביב,
טלפון: 03-5621521
בחירות חדשות –חלום באספמיה/הרב צוויבון
2008-03-06


בחירות חדשות –חלום באספמיה ממשלה חליפית : אפשרות מעשית

מאת:הרברט צווייבון

בגליון הג'רוזלם פוסט מה-18 לינואר הציגה קרוליין גליק כתב אישום חריף נגד ממשלת אולמרט וליוותה אותו בתסריטים שונים להפלתה ולעריכת בחירות חדשות טרם מועדן בשנת 2010.

לכך מתנגדים חברי כנסת רבים, החוששים לאבד את מושביהם הנוחים, וזאת למרות העובדה שהתמיכה הציבורית באולמרט אינה מגיעה ל10%. אולם הגב' גליק מתעלמת מן העובדה שאפשר להפיל את ממשלת אולמרט בלי להזדקק כלל לבחירות חדשות.

כפי שקובעת גליק,"ממשלת אולמרט מורידה את המדינה אלי תהום בכל תחום שלטוני אפשרי". תחת אולמרט מתמוטטת מערכת החינוך,כאשר השביתות פוגעות הן בבתי הספר התיכוניים והן באוניברסיטאות. בחזית הביטחון הוא נושא ונותן על הסכם שיותיר את מדינת ישראל חסרת הגנה . הוא אינו פועל כלל לשים קץ להתקפות הטילים על שטח ישראל,הוא עומד מהצד בעוד חיזבאללה,ממש תחת עינו הפקוחה של האו"ם ,משקם את ארסנל הנשק שלו ומשתלט מחדש על דרום לבנון,ומצפה לשווא שאירן תטופל על יד ארצות-הברית.

עכשיו, לאחר פרישת "ישראל ביתנו" מהממשלה מייחלת גליק לפרישה אפשרית של ש"ס (שנותרה החברה ה"ימנית" האחרונה בקואליציה) ולהקמת סיעה חדשה ועצמאית על ידי אחד עשר חברים בסיעת "קדימה" , אפשרות הנראית יותר ויותר סבירה. במקרה כזה, כותבת גליק, "יהיו לאופוזיציה 61 הקולות הנדרשים להעביר בכנסת החלטת אי -אמון ולהקדים את הבחירות".

אולם, האופוזיציה יכולה להגיע לשלטון גם ללא בחירות חדשות. החוק הישראלי קובע כי, אם ישנם שישים ואחד קולות בכנסת התומכים בהצעת אי- אמון ,אפשר לתבוע מנשיא המדינה למנות ראש ממשלה חלופי. יש להזכיר את המועמד החדש בשמו, וכיון שנחוצה תמיכתו של הליכוד בגיבוש אותם 61 קולות ("קדימה "לשעבר-11, איחוד לאומי-9, ישראל ביתנו-11, ש"ס -12 , יצטרך המועמד להיות מנהיג הליכוד בנימין נתניהו.

למסלול הזה במקום בחירות חדשות,יתרונות אחדים. הוא ימנע מאולמרט לכהן כראש ממשלת מעבר בתקופה –עד לבחירות- שלושה חודשים לכל הפחות-שבה יוכל לגרום לנזק של ממש. בנסיבות דומות,ויתר אהוד ברק לערפאת בקמפ דיוויד מה שאז נחשבו ויתורים שלא יעלו על הדעת- וישראל ניצלה רק בזכות ערפאת שסרב לקבל את ויתורי ברק (למרות שנלחץ על ידי מדליין אולברייט, שתבעה ממנו להסכים לקבלם). מסלול זה של הימנעות מבחירות חדשות ימנע מאולמרט את שיקום הקואליציה שלו על ידי פיתוי מרצ והסיעות הערביות על סמך הקביעה כי התמיכה בממשלתו היא מחיר נמוך ביותר לשלם תמורת חלוקת ירושלים ומסירת יהודה ושומרון לידי האוייב.

האפשרות להימנע מבחירות חדשות תדבר גם על לב חבריה המהססים של סיעת "קדימה". אם יתפצלו ממנה שליש מהסיעה המקורית-10 חברי כנסת במקרה דנן-ישמרו על כל הזכויות של סיעה בכנסת,ההטבות השלטוניות וכד'.הם יוכלו להמשיך ולהחזיק במושביהם שנתיים נוספות,אשר במהלכן יישארו האופציות שלהם פתוחות בפניהם-להצטרף חזרה אל הליכוד ממנו רובם התפצלו בדרכם ל"קדימה": להצטרף אל מפלגה אחרת, או לגשת לבחירות כמפלגה חדשה לחלוטין-אם ירגישו בצמיחת התמיכה בהם. הם יוכלו להופיע בצורה חזקה ומושכת,כמי שהצילו את המדינה מהאיום הקיומי עליה מצד ממשלת אולמרט.

ישנו יתרון גדול נוסף בדרך זו של החלפת אולמרט בראש ממשלה אחר. חופש הפעולה של נתניהו יצומצם על-ידי הרוב הזעיר שייהנה ממנו בכנסת. כיוון שלנתניהו יש נטייה מוכרת להשמיע ברמה קולות של מנהיג לאומי גאה ובפועל לנהוג כוותרן חלשלוש מהסוג שמצמיחה מפלגת העבודה, חשוב ביותר שחופש הפעולה שלו לאחר שייבחר לראשות הממשלה יוגבל על- ידי שותפיו בקואליציה, כדי לבלום את נטייתו להיכנע לתביעתו של ממשל אמריקני תקיף.

הרברט צוויבון הוא יו"ר אמריקאים למען ישראל בטוחה.(afsi)

2024-01-13 14:11:47 - nptzikNxTcy

wanfqLiJMQApvb
CXzgJYNiDwTHnK

2024-01-13 14:11:45 - sXnmtaAvjd

WVNUjxEY
bKdOxWJPgjXecF

2023-11-30 17:39:29 - sJzoPVwjRbfgEFL

hoArPsHOZXKJBpbG
MCbRtOrqyLVdInYN

2023-11-30 17:39:28 - adgjhBRyP

AkprvsoMUaZY
CbhiFBrcoNJKjLs

2023-10-21 19:30:38 - gzwmAVrs

bZuEiYjWNB
VrxOGsdoPMp

2023-10-21 19:30:36 - GpsHCZxqByDF

PqAlmYfVxhE
wBDlVqEFMSsuU

2008-05-13 17:43:23 - יוסף


בלאו הכי יהיו בחירותשם:

נושא:

דואר אלקטרוני:

תוכן:

check here, please (spamprotection)עמוד הבית
עלינו
חדשות
מצע
בחירות
סניפים
דעות
הסטוריה
אישים
ארכיון