Russian English French צור קשר פורום הרשמה המסגר 55 תל אביב,
טלפון: 03-5621521


מה היה קורה אם אוסלו לא היה נחתם? מאת מיכאל קליינר.

הרבה אמצעי תקשורת התעניינו בשאלה: "מה היה קורה אם רבין לא היה נרצח?" אף לא אחד מהם התעניין בשאלה מה היה קורה אם אוסלו לא היה נחתם. אף אחד לא חשב, למשל, שאם הסכם אוסלו לא היה נחתם, רבין היה עדיין חי. כמוהו, כנראה, היו נותרים בחיים גם למעלה מ- 600 הרוגי מלחמת אוסלו. שלא לדבר על אלפי הפצועים והנכים פיזית ונפשית כתוצאה מפיגועי הטרור שהיו מקבלים את חייהם בחזרה.

אם אוסלו לא היה נחתם, ערפאת לא היה מגיע לישראל כדי להפוך אותה למרחץ דמים. ארבעים אלף טרוריסטים שהוא הביא איתו ארצה, היו נותרים על אדמת טוניס. לא היו לפלשתינים רובים. בטח לא כאלה שאנחנו סיפקנו להם. לא היתה להם טלוויזיה ולא תדרי רדיו ישראלים כדי להפוך את ההסתה נגד ישראל למאורגנת. לא היתה להם שליטה באף עיר ערבית ביש"ע ולא היינו צריכים להלך על קצות האצבעות ולהסתכן בכיבוש עזה וג'נין מחדש, תוך לוחמה בשטח בנוי ובסמטאות צרות בלב אוכלוסייה ערבית עויינת.

למעשה, אפשר לקבוע די בבטחה שהמאבק הפלשתיני האלים היה גווע בצד המערבי של ארץ ישראל ולאחר מות המלך חוסיין היתה מתגברת התסיסה הפלשתינית דווקא בירדן. מבחינה מדינית, קרוב לודאי שלא היה לנו הסכם שלום מיותר לחלוטין עם ירדן, ולכן כל פלשתיני שהיה רוצה לצאת לשם היה עושה זאת, ללא ההגבלות הקשות שיש היום כתוצאה מחששו של המלך עבדאללה להשתלטות פלשתינית מונהגת ע"י ערפאת למימוש הרוב הפלשתיני בירדן.

אם אוסלו לא היה קורם עור וגידים הכלכלה הישראלית היתה משגשגת והופכת לאחת הכלכלות החזקות והיציבות בעולם. ענף התיירות היה מגלגל מאות מיליונים וישראל היתה מוצפת תיירים שהיו נהנים מהשמש החורפית והקייצית שלנו על חופי הים. מאות מסעדות היו עדיין פתוחות וגדושות במבלים, ואף אחת מהן לא היתה גובה דמי אבטחה.

אם אוסלו לא היה נחתם היתה לכל יהודי גישה בטוחה ונוחה לכל מקום קדוש ליהודים. יהודים היו עולים להר הבית, מבקרים ללא חשש במערת המכפלה, בקבר רחל בקבר יוסף ובבית הכנסת העתיק ביריחו.

אם אוסלו לא היה נחתם אף פלשתיני לא היה מעלה בדעתו להמיר את מקום העבודה שלו בישראל במקום לא בטוח בגן עדן לצד שהידים נוספים.

אבל שלא תחשבו שברע אין גם טוב. אם לא היה אוסלו, היינו עדיין חיים באשליה שערביי ישראל נאמנים למדינה. אוסלו עזר להציף על פני השטח את בעיית חוסר הנאמנות של מרבית ערביי ישראל, אותם פלשתינים בעלי תעודות זהות כחולות, שנהנים מחופש בחירה לכנסת, חופש תנועה, זכויות אזרח וביטוח לאומי ומצד שני תומכים בטרור ומסייעים לו. אוסלו העלה על פני השטח את חתרנותה המסוכנת של התנועה האיסלאמית נגד המדינה. אלמלא אוסלו היו הטיבים והבשארות ממשיכים לשמור על איפוק יחסי ומשיגים עוד תקציבים לציבור הערבי על חשבון המיסים שלנו, ומפלגות השמאל היו מחזרות אחר הקולות הערבים במלוא המר"צ. הבעייה הדמוגרפית בתוך מדינת ישראל לא היתה נגלית אפילו למתי המעט שהיא גלוייה בפניהם היום, ונוריות האזהרה לא היו נדלקות במוחם של מאות אלפי ישראלים. עם ישראל היה חי עדיין באשליה שצריך לתת צ'אנס לרעיון של שטחים תמורת שלום, שיש לנו פרטנר, ושלא הפכנו כל אבן בדרך לשלום.

כמה חבל שהעם היהודי לא למד עדיין לקח מההיסטוריה והוא מעדיף ללמוד על דמו, בשרו וכלכלתו את מה שהוא יכול היה ללמוד ולהבין רק מלהקשיב לאוייב ולהאמין לו.

כל הרשימה

עמוד הבית
עלינו
חדשות
מצע
בחירות
סניפים
דעות
הסטוריה
אישים
ארכיון